8.Sınıf Matematik Ders Notları PDF (2022)

8.sınıf matematik ders notları pdf
Paylaşarak Destek Ver!

Bu8.Sınıf Matematik Ders Notları PDF (2022)

Birçok öğrenci 8.sınıf matematik ders notları PDF araması yaparak notları cihazına indiriyor. Ders müfredatında yer alan konuları sizler için listeledik.

Ortaokul son sınıf matematik konularının giderek zorlaştığı bir müfredata sahiptir. 8.sınıf öğrencilerinin genellikle en çok zorluk çektiği derslerin başında matematik gelir. Çünkü 8.sınıf matematik konularının öğrenciyi liseye hazırlamayı hedefler. Konuları anlamakta problem yaşayan öğrenciler ise genellikle 8.sınıf matematik ders notları PDF araması yapmaktadır.

Bu notlar arasında hem 1.dönem hem de 2.dönem konularının özetleri yer alır. Aynı zamanda örnek sorular ve soru çözümleri de konuların anlaşılmasında yardımcı olur.

8.Sınıf Matematik Ders Notları PDF: Konular Nelerdir?

Matematik notu PDF olarak indirmeden önce müfredatta hangi konuların yer aldığını bilmekte fayda vardır. Genel müfredat hakkında bilgi sahibi olan öğrenciler bu doğrultuda daha verimli bir çalışma süreci gerçekleştirebilir.

İnternette okullarda kullanılan kitapların PDF sürümleri de mevcuttur. Bununla beraber ders anlatımı yapan çeşitli YouTube kanallarından da yardım alınabilir. Örneğin BuDers matematik adlı YouTube kanalında çeşitli matematik konuları düzenli olarak anlatılmaktadır.

8.Sınıf Matematik Ders Notları Nasıl İndirilir?

Eğer 8.sınıf matematik konuları PDF olarak indirmek istiyorsanız internette pek çok kaynak mevcut. Fakat kaynakları indirmeden önce güvenilir olduklarından emin olmakta fayda var. LGS matematik hazırlığında güvenilir kaynaklara göz atmak gerekir. Bu kaynaklarda dersin müfredatında yer alan konular uygun bir şekilde anlatılır.

Peki ders notlarının yanı sıra matematik dersine nasıl çalışılır? Buders matematik gibi kaynaklar ile çalışma yaparken dikkat etmeniz gereken noktaları listeledik.

 • Formülleri doğrudan ezberlemek yerine mantıklı bir anlamlandırma yapın.
 • Sadece okuma ve dinleme yapmak yerine yazara çalışın.
 • Çözümlü soruları tekrar çözün ve cevabınızı karşılaştırın.
 • Küçük adımlar ile kolay aşamadan başlayın.
 • Yanlış yaptığınız soruların doğru çözümlerini öğrenin.
 • Bir konuya çalıştıktan bir süre sonra tekrar çözün.
 • Temel kavramlardaki hakimiyetinizden emin olun.

8.sınıf matematik ders notları pdf

8.Sınıf 1. Dönem Matematik Konuları (2022)

Alt konuları ile beraber 8.sınıf ilk dönemin matematik konuları aşağıdaki şekilde olacaktır. İlk dönem boyunca öğrenciler için hedeflenen konu kazanımlarını listeledik.

 • Katlar ve Çarpanlar: Öğrenci pozitif tam sayıların çarpanlarını bulur ve üslü ifadeler doğrultusunda çarpımlı olarak yazar. Tam sayı çarpanlarını bulmakta problem yaşamaz. En küçük ortak kat (EKOK) ve en büyük ortak bölen (EBOB) problemlerini rahatlıkla çözer. Belirlenen doğal sayıların aralarında asal oluşunu tespit eder.
 • Üslü İfadeler: Sayıların üslü kuvvetlerini belirler ve ondalık gösterimlerini çözümler. Bir sayıyı onun farklı kuvvetleri üzerinden gösterir ve sayıları bilimsel gösterimle tarif eder.
 • Kareköklü Sayılar: Sayıları kareköklü ifadeleri ile yazar ve aralarındaki bağlantıyı tespit eder. Kareköklü ifadeleri uygun biçimde ifade eder ve kareköklü sayılar ile temel dört işlemi gerçekleştirir. Kareköklü sayılar ile ondalık ifadelerin köklerini belirler. Gerçek sayılar, rasyonel sayılar ve irrasyonel sayılar hakkında bilgi sahibi olur.
 • Veri Analizi: Veri işleme ve yorumlama üzerine bilgi alır. Farklı veri gruplarına dair yorumlamalar yapar. Verilerin gösterim şekilleri arasında dönüşümler uygular.
 • Basit Olayların Gerçekleşme Olasılığı: Basit olayların olma olasılığı olarak da bilinen konuda öğrenci bir olayın gerçekleşme ihtimallerini belirler. Olayın gerçekleşebilme ihtimaline dair eşit, daha az, daha fazla vb. gibi ayrımlar yapar. Bir olasılık değerinin 0 ile 1 arasında yer aldığı bilgisini kavrar. Basit olayların gerçekleşme ihtimalleri hakkında tutarlı işlemler yapabilir.
 • Cebirsel İfadeler, Özdeşlikler: Cebirsel ifadeleri basit düzeyde kavrar ve istenilen şekillerde aktarır. Bu tür ifadeler ile çarpma işlemleri yapabilir ve ifadeleri çarpanlarına ayırmakta sorun yaşamaz. Bununla beraber özdeşlikler üzerine modellerle açıklama yapar.

2. Dönem Matematik Konuları (2022)

 • Doğrusal Denklemler: Doğrusal denklem grafikleri çizer ve birinci derecede tek bilinmeyene sahip denklemleri çözer. Koordinat sisteminin özellikleri hakkında bilgi tespit eder ve sıralı ikili işlemleri rahatlıkla çözer.
 • Eşitsizlikler: Birinci dereceden eşitsizliklerde bir bilinmeyenli işlemleri çözer ve matematiksel biçimde açıklar.
 • Üçgenler: Çeşitli üçgen işlemlerini rahatlıkla çözer. Üçgen işlemlerinde yükseklik, açıortay ve kenarortay üzerine hesaplamalar yapar. Verilen ölçüler üzerinden isabetli üçgenler çizer. Pisagor bağıntısını tespit eder ve konu ile ilgili işlemleri çözer..
 • Eşlik ve Benzerlik: Çokgenler arasındaki eşlik ve benzerlik oranlarını belirler. Bunun yanı sıra şekillerin eş ya da benzer açılarını ve kenarlarını tespit eder.
 • Dönüşüm Geometrisi: Doğru parçası, şekiller ve nokta arasındaki görünümlerini çizer. Şekillerin yansıma ve öteme görüntülerini oluşturur.
 • Geometrik Objeler: Dik prizmalar, dik dairesel silindir, dik piramit ve dik koni gibi şekilleri birbirinden ayırt eder. Temel elemanlarını tespit ettikten sonra bu şekillerin açınımlarını çizer.

Matematik Konu Anlatımı ve Ders Notları

Öğrenciler matematik dersinde yardım almak için çoğu zaman BUders matematik kanalını ziyaret etmektedir. Boğaziçi Üniversitesi’nden eğitim görmüş öğretmenlerin ders anlattığı kanal büyük rağbet görmektedir. Kullanıcıların sevdiği bir kanal olan kanalda milyonlarca izlenen matematik videoları bulunmaktadır.

8.sınıf matematik ders notları PDF ile beraber bu tür kanallardan yardım almanız kritik önem taşır. İnternette pek çok site bu tür konu anlatımlarını PDF olarak sunmaktadır. KPSS 2022 soruları PDF dosyaları da bu tür sitelerde kendine yer bulur.

Sonuç

Bu yazımızda 8.sınıf matematik dersi konularını ve kazanımlarını derledik. Müfredat konularını öğrenmede sorun yaşıyorsanız ders notlarından yardım almanızda fayda var. Bu sayede LGS hazırlık sürecini daha verimli bir şekilde geçirebilirsiniz. Bununla beraber sene boyunca girdiğiniz matematik sınavlarında da başarı şansınızı artırmış olursunuz.


Paylaşarak Destek Ver!

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*