Afanasyevo Kültürü Nedir

sınav sitesi Türkiye'nin Sınav Sitesi ÖSYM - MEB - KPSS - YKS - TYT- AYT- Ders Notları - Deneme Sınavları - Çıkmış Sorular - PDF İndir
Paylaşarak Destek Ver!

Afanasyevo Nedir , Afanasyevo kültürünün özellikleri nelerdir gibi terimleri yazımızda açıkladık.

Afanasyevo Kültürü Nedir

Türk kültür bölgesidir. Türklere ait araç-gereçler bulunmuştur. Altay Sayan dağlarının kuzey batısında yapılan kazılarda ortaya çıkmıştır.

Afanasyevo Kültürünün Özellikleri Nelerdir ?

MÖ 2500 ile MÖ 1700 yılları arasında görülmüştür. Türkler’in en eski kültürü kabul edilir. Minusinsk’teki Bateney bölgesinde bulunan 80 mezardan oluşan buluntu ya da dört litrelik toprak kaplar, bu kültürün başlıca keramik eserleridir. Bunların yanında çakmak taşından ok uçları, kemik iğneler ve ilk bakır bizler, bıçaklar, bakır tellerden yapılmış küpeler, türlü biçimdeki süs eşyaları ile maden işleme araçları ele geçirilmiştir. Mezarlara sunulmuş yemek kalıntılarına rastlanmaktadır. Bu uygulama ileriki zamanlarda ve tarihsel dönemlerde Hun, Kök Türk, Apar ve öteki  Türklerde de görülmektedir. Koyun kemiklerinin at kalıntıları ile birlikte ilk kez bir arada görüldüğü Afanasyevo Kültürü, koyunun Türkler’ce MÖ 3.binden beri bilindiğini göstermektedir. Ayrıca Asya’da ilk At kalıntıları da Afanasyevo Kültürü ile onun bir gelişmesi ve devamı olan Andronov de görülmektedir. Afanasyevo-Andronovo kültür çevresi içinde yer alan Kapanda-yüs bölgesinde, MÖ 3. binin sonlarına ait mezarlardan, ağızlarında demir gem izleri taşıyan at iskeletleri bulunmuştur.


Paylaşarak Destek Ver!

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*