IELTS Hazırlık PDF: Sınav İçin En İyi Kaynaklar

ielts hazirlik pdf
Paylaşarak Destek Ver!

IELTS hazırlık PDF dosyası ile sınav öncesi faydalı bir hazırlık süreci geçirebilirsiniz. Sınavın hazırlık aşamasına ve kaynaklara dair bilmeniz gereken her şeyi listeledik.

IELTS sınavı dünyanın dört bir yanında kabul gören bir seviye tespit sınavıdır. Prestij seviyesi oldukça fazla olan sınavın referans değeri de oldukça yüksektir. Dünyaca ünlü şirketler, kuruluşlar ve akademik kurumlar alım yaparken kişinin sınav performansına önem yüklemektedir. 1989 yılından bu yana düzenli olarak yapılan sınav uluslararası bir geçerliliğe sahiptir.

Bu yüzden pek çok kişi IELTS hazırlık PDF ya da Cambridge ielts gibi kaynaklar arayarak yoğun bir hazırlık sürecine dahil olmaktadır. Peki IELTS nedir ve bu sınavın ne tür getirileri vardır?

IELTS Nedir ve IELTS Hazırlık PDF Ne İşe Yarar?

International English Language Testing System olarak adlandırılan sınav 125 ülkede uygulanmaktadır. Ülkemizde de başvuru yapılmasının ardından çeşitli şehirlerde bu sınava katılım mümkündür. IELTS sınavı iki kategoriye ayrılmaktadır. Akademik ve Genel Eğitim olarak bölünen sınava hazırlanmanın pek çok farklı yolu vardır.

ielts hazirlik pdf

Dolayısıyla kişinin sınava çalışmadan önce IELTS deneme sınavı örneği konusunda araştırma yapması gerekmektedir. Deneme sınavlarının amacı ise aşağıdaki gibidir.

 • Kişiyi IELTS sınav formatı hakkında bilgilendirmek
 • Sınav sürecinde uygulanacak testlerde deneyim kazanmak
 • Süre kısıtlaması altında çalışmak
 • Cevapları incelemek ve doğru cevaplar ile kıyaslamak

Cambridge IELTS Deneme ve Çıkmış Sorular

Elbette sınava hazırlanırken yapılması gerekenlerden biri de çıkmış sorulara bakmaktır. Bu sınava giriş yapmaya hazırlanan tüm kişilerin önceki sorulara bakması gerekmektedir. Geçtiğimiz süreçte katılımcılara sorulan sorular daha sonra sınava girmeye hazırlanan kişiler için oldukça önemlidir.

Cambridge IELTS deneme sınavlarında çıkan sorulara ve sınav formatına aşina olmakta fayda vardır. Akademik ve Genel Eğitim olarak ayrılan sınavlarda dört adet bölüm bulunur.

Bununla birlikte IELTS deneme sınavlarının da oldukça önemli kaynaklar olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Fakat sınavın sadece yazılı bölümlerden oluşmadığını belirtmekte fayda var. IELTS sınavı yazma, dinleme ve konuşma gibi bölümleri de bünyesinde barındırıyor. Dolayısıyla IELTS hazırlık PDF olarak arayacağınız IELTS deneme sınavının tüm bölümlerine odaklanmanızı öneririz.

Dinleme (Listening)

Dinleme dünyaca tanınan sınavın bölümlerinden biridir. Bölümün amacı ise katılımcının dinleme becerilerini ölçmektir. Ses kayıtları üzerinden ilerleyen bölüm genellikle 30 dakika sürmektedir. Fakat katılımcının dinlediği ses kayıtları üzerine cevap vermesi için 10 dakika daha tanınmaktadır.

Ses kayıtlarında günlük konuşmalar ve sınav odaklı çeşitli alıntılar yer alır. Monolog ve diyaloglardan oluşan ses kayıtları sınavın oldukça önemli bir bölümünü oluşturur.

Okuma (Reading)

Okuma bölümü ise kişinin okuduğunu anlama becerilerini ölçmek için hazırlanan bir bölümdür. Katılımcının herhangi bir metnin ana konusunu anlayıp anlamadığı bu bölümde test edilir. Sınava hazırlananlar IELTS deneme sınavı PDF aramasında bu tür metinler ile karşılaşır. Sınava giriş yapmadan önce okuma becerilerini artırmak için bu tür denemelerde yer alan metinleri okumakta fayda fayda vardır.

Sınav katılımcısının metnin belirttiği argümanları anlaması ve bu doğrultuda tutarlı yanıtlar vermesi beklenir. Sınav organizasyon kurulu ise metinleri ise herhangi bir kitaptan, gazeteden ya da farklı yayınlardan almaktadır.

Yazma (Writing)

Bu bölümde kişinin kendi fikirlerini uygun bir dil bilgisi ile aktarıp aktaramadığı ölçülür. Katılımcının materyaller üzerinde bir metin yazması istenir. Metinde kullanılan kelimeler, gramer altyapısı ve uygun bir cevap yazabilme yetenekleri test edilir.

Konuşma (Speaking)

Konuşma bölümünde sınav katılımcısı görevli ile karşılıklı olarak diyalog kurar. Sınav görevlisinin hedefi ise katılımcının belli bir süre içerisinde kullandığı dilin yetkinliğini ölçmektedir. İletişim yeteneği, görüşlerin ifade edilme şekli ve tutarlı bir anlatım Konuşma bölümünde kilit rol oynamaktadır.

IELTS Sınav Örnekleri ve İpuçları

IELTS deneme sınavı sayesinde sınav hazırlığındaki kişiler verimli bir çalışma şansı bulur. Deneme sınavları orijinal seviye tespit sınavının içeriklerine benzer sorular barındırır. Böylece bir sınava hazırlanan kişi kendi potansiyelini deneme sınavı ile görmüş olacaktır.

Peki bu tür kaynakların yanı sıra nasıl ipuçları takip edilmelidir? Kişinin dikkat etmesi gereken noktalar nelerdir? Bu listede sınav hazırlığında olan kişilerin uygulayabileceği ipuçlarını derledik.

 • Cevapları hatırlamaya çalışmayın.
 • Ezber yanıtlar vermekten kaçırın.
 • İngilizcede uzun bir süredir kullanılan kalıplar kullanın. Dil bilgisine önem verin.
 • Sınav gününe kadar İngilizce iletişim kurmaya önem verin.
 • İnternet üzerinden diğer katılımcıların IELTS konuşma sınavı örnek videolarını izleyin.
 • Dinleme bölümüne hazırlanmak için pratik yapın. Düzenli olarak İngilizce ses kayıtları dinleyin.
 • Konuşma esnasında sınav görevlisini anlayamayabilirsiniz. Bu tür durumlarda “Can you please repeat that?” ya da “Do you mean…?” gibi cevaplar ile konuşmayı netleştirin.
 • Farklı Cambridge IELTS deneme sınavı kaynaklarını çözmeye özen gösterin.
 • Okuma sınavlarında başarılı cevaplar vermek için IELTS deneme sınavı örneği PDF çözümlerine odaklanın. Bu tür deneme sınavları sizi asıl imtihana hazırlamak için oldukça önemli bir rol oynamaktadır.

Sonuç

İşte IELTS hazırlık PDF hakkında bilmeniz gereken her şey. Çeşitli internet sitelerinden indirme yapmadan önce IELTS’in resmi internet sitesine göz atmanızda fayda var. Burada tamamen resmi ve güvenilir kaynaklara ulaşabilirsiniz. Böylece daha verimli bir çalışma yapabilirsiniz. Başarılar dileriz.


Paylaşarak Destek Ver!

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*