KPSS 2022 Soruları PDF: Kitapçık ve Cevap Anahtarı

KPSS 2022 Soruları PDF
Paylaşarak Destek Ver!

ÖSKPSS 2022 soruları PDF dosyası yayınlandı mı? Sınav soru kitapçığı ve cevap anahtarı dosyaları sınav katılımcılarının hedefine girdi.

31 Temmuz 2022 tarihinde bir milyondan fazla kişi KPSS sınavına girdi. Sınavın soru kitapçığında çıkan sorular ise daha sonra internet üzerinde ortaya çıktı. Sınavın bütünlüğünden ve güvenilirliğinden taviz verildiği ortaya çıkınca sınav tekrarlandı.

Kamu Personel Seçme Sınavı olarak bilinen sınav ülkemizin en büyük sınavlarından biri. Dolayısıyla böyle büyük bir olayın yaşanması hem katılımcılar da hem de katılmayı planlayanlarda hayal kırıklığı yarattı. Gözler ise cevapları açıklaması ve sonuçları paylaşması için ÖSYM’e çevrildi. Geçtiğimiz süreçte kitapçığın ve cevap anahtarlarının

KPSS 2022 Soruları ve Cevapları Açıklandı mı?

18 Eylül 2022 tarihinde tekrar sınavda yüz binlerce kişi tekrar kalemi eline aldı. Birçok kişinin kariyer planlamasının merkezinde oturan imtihan ülke gündeminin merkezinde yer alıyor. Önümüzdeki yıllarda sınava giriş yapmaya hazırlanan vatandaşlar önceden çıkan sorular üzerinden çalışıyor.

Elbette sınava giren pek çok katılımcı da sonuçlarını tahmin etmek için cevap anahtarlarına göz atıyor. ÖSYM’nin KPSS 24-25 Eylül 2022 tarihlerinde düzenlediği Lisans Alan Bilgisi sınav oturumlarının cevapları yayımlandı.

2022 KPSS Lisans Oturumları bünyesinde katılımcıların çözdüğü soru kitapçıkları paylaşıldı. Bununla beraber KPSS 2022 soruları PDF olarak internette yer aldı. Cevap anahtarı ile beraber sınava dair en çok merak edilen kaynaklar da kamuya sunuldu.

Fakat cevap anahtarlarının ancak %10’luk kısımlarının paylaşıldığını belirtmekte fayda var. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin resmi internet sitesinde yayınlanan belgelere bu bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz.

KPSS 2022 Soru Kitapçığı PDF Nasıl İndirilir?

Sınava başvuran adaylar ise soruların tümüne ulaşma hakkına sahipti. Bunun için ÖSYM’nin resmi internet sitesinin aday işlemleri sekmelerine giriş yapması gerekiyor. Daha sonra T.C kimlik numaralarını ve şifrelerini sisteme girmeleri gerekiyor. Bu şekilde temel soru kitapçığına ulaşılabiliyor.

“24-25 Eylül 2022 tarihlerinde düzenlenen 2022-KPSS Lisans Alan Bilgisi oturumlarının Cevap Anahtarları ve Temel Soru Kitapçıklarının yüzde 10’luk bölümü yayımlanmıştır. Başvuran adaylar 25 Eylül 2022 tarihinden itibaren aday şifreleri ve TCNO ile erişerek görüntüleme fırsatını elde edebilirler.”

KPSS 2022 Soruları PDF

Fakat bu süreç de geçtiğimiz ekim ayının ilk haftasına sona erdi. Temel soru kitapçığını tekrar görüntülemek isteyen adaylar için son tarih 5 Ekim 2022 oldu. Dolayısıyla bu tarihten itibaren kitapçıkların tamamını ÖSYM üzerinden görüntülemek artık mümkün değil.

Aşağıdaki bağlantılar üzerinden cevap anahtarlarının %10’lık kısmına erişebilirsiniz. Dosyalar PDF uzantısındadır. Soldaki menü üzerinden telefonunuza ya da bilgisayarınıza indirmeniz mümkündür. İşte %10’luk cevap anahtarlarına ulaşmak için tıklamanız gereken bağlantılar:

  • 2022 KPSS Lisans Soruları PDF – Genel Yetenek ve Genel Kültür Sınavlarının Temel Soru Kitapçıkları ve Cevap Anahtarları (Sadece %10’luk kısmıdır.)
  • PDF – Eğitim Bilimleri Sınavının Temel Soru Kitapçığı ile Cevap Anahtarı (Sadece %10’luk kısmıdır.)

KPSS 2022 Lisans Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

ÖSYM sınavını 24-25 Eylül tarihlerinde düzenledi. ÖSYM’nin belirttiği sınav takvimi doğrultusunda sonuçların açıklanma tarihi de belli oldu. KPSS Lisans Alan Bilgisi sınavlarının sonuçları ekim ayında belli olacak. Net tarih ise 21 Ekim 2022 oldu.

Lisans sınavının sonuçlarının yanı sıra en çok beklenen konulardan biri de ön lisans sınavının sonuçları oldu. KPSS Ön Lisans sınav sonuçları da kasım ayının ilk haftasında belli olacak. Lisans Alan Bilgisi sınavının sonuçlarından yaklaşık iki hafta sonra adaylar diğer sonuçlar da ortaya çıkacak. Adaylar sonuçlarını AİS ekranında görüntüleme şansına erişecek.

KPSS 2022 soruları PDF arayışında olan adaylar 3 Kasım 2022 tarihinde sınav sonuçlarını görüntüleme şansı elde edecek.

KPSS 2022 Soruları Nelerdir?

Kamu Personel Seçme Sınavı kapsamında toplamda 120 soru yer alıyor. Genelde GY ve GK olarak kısaltılan bölümler ise KPSS’nin tamamını oluşturuyor. GY, yani Genel Yetenek Testi olarak bilinen bölümde toplamda 60 soru yer alıyor.

KPSS Genel Yetenek Testi

  • 30 Türkçe sorusu
  • 30 matematik sorusu

KPSS Genel Kültür Testi

  • 25 tarih sorusu
  • 18 coğrafya sorusu
  • 9 vatandaşlık sorusu
  • 6 güncel bilgiler sorusu

Ertelenen KPSS Sınavı Soru Kitapçığı PDF

Sınava katılan adaylar merakla soru kitapçıklarının yayımlanmasını bekliyor. Erteleme kararıyla pek çok adayı tekrar çalışma programına sokan ÖSYM’den konu hakkında resmî açıklama geldi. Cevapların açıklanacağı tarihler ise Lisans için 21 Ekim 2022 ve Ön Lisans için 3 Kasım 2022 oldu.

Öncesinde yayınlanan cevaplar ise PDF olarak ÖSYM’nin resmi internet sitesinde yer alıyor. Yukarıda belirttiğimiz bağlantılar üzerinden kitapçığı ve cevapları indirebilirsiniz. ÖSYM’nin 2013 yılından beri sınav belgelerinin sadece %10’luk kısımlarını yayımladığını belirtelim.  Bunun sebebi ise geçtiğimiz yıllarda sınavlarda yer alan soruların Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamının dışında kalmasından kaynaklanıyor.

Dileyen haber siteleri de aynı dosyaları herhangi bir telif ödemesi yapmadan yayımlama fırsatına sahip. Geçtiğimiz son dokuz yılda süreç hep bu şekilde işledi. Son dönemde yaşanan gelişmelerden ve erteleme kararı ile beraber pek çok aday ise bu duruma karşı olumsuz hisler besliyor.

Sonuç

2022 KPSS soru kitapçığı PDF arayışındaysanız bu rehber içeriğimizde ihtiyacınız olan bilgileri listeledik. Aynı şekilde rehberde yer alan bağlantılar üzerinden bu dosyalara ulaşmanız mümkündür.


Paylaşarak Destek Ver!

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*