Sayısal Bölüm Mü Yoksa Eşit Ağırlık Bölümü Mü?

Sayısal Bölüm Mü Yoksa Eşit Ağırlık Bölümü Mü
Paylaşarak Destek Ver!

Sayısal Bölüm Mü Yoksa Eşit Ağırlık Bölümü Mü?, Lise ve Üniversite bölüm tercihi yaparken sayısal mı eşit ağırlık mı yoksa sözel mi neyi tercih etmelisiniz?

Ülkemizde lise düzeyine gelmiş ve lise 1 sınıfını başarıyla tamamlamış öğrencileri yani şuan 9 sınıfı bitirip 10 sınıfına geçen öğrencilerinden bir bölüm seçmeleri istenir. Bunlar matematik dalının ağırlık verildiği sayısal bölümü, Türkçe bölümünün ağırlık verildiği sözel bölümü ve iki dalında ortak olduğu bütün derslerin ortak ağırlık derecesindeki Eşit ağırlık bölümlerinden birini seçmeleri gerekmektedir. Genellikle aileler ve öğretmenler evlatlarını, öğrencilerini yönlendirirken onların sevdikleri bölüme gitmelerinden yanadır. Bu konuda onların derslerinden aldıkları notlar dereceler göz önüne alınarak eğer matematik, kimya, fizik gibi dallarında iyi olduklarında Sayısal bölümü tercih etmeleri önerilir. Yok, eğer Türkçe, tarih coğrafya gibi dallarında bir başarılı bir sevgi besliyorlarsa onlara ilk önce Sözel bölümü tercih etmeleri istenir. Bunların dışın hem matematik, fizik, kimya hem de Türkçe, tarih gibi derslerde hem başarılı hem de bu derslere karşı özel ilgileri varsa onlara Eşit ağırlık bölümünü tercih etmeleri istenir. Ayrıca öğrencilerin gelecekte olmak istedikleri branşlara göre de onları bu bölümlerden bir tanesine yönlendirmek gerektir. Ülkemizde maalesef öğrenciler kendi kafalarına göre işler yaptıkları için bölüm seçmekte bazen yanlışlıklar yapılmaktadır. Ama artık hem sınıf öğretmenlerinin hem de okuldaki rehber öğretmenlerinin artmasıyla öğrenciler daha kaliteli bir şekilde bölüm seçmeleri sağlanmaktadır.

Sayısal bölümü seçen öğrenciler hangi meslek dallarında görev alabileceklerini hangi meslekleri seçebileceklerini iyi belirlemelidirler. İsterseniz sayısal bölümü tercih edecek arkadaşlarımızın hangi mesleklerin olduklarına birkaç örnek verelim.

Sayısal Bölümler İçin Öneriler;

. Matematik Öğretmenliği

. Orman Mühendisliği

. Şehir ve bölge Planlama

. Tasarım ve konstrüksiyon öğretmenliği

. Moleküler biyoloji ve genetik

. Tıbbi biyolojik birimler ( tıp )

Eşit ağırlık bölümünü tercih edecek kişiler için de birkaç meslekleri örnek verelim.

. Bankacılık

. Hukuk

. Kamu yönetimi

. Okul öncesi öğretmenliği

. Rehberlik ve psikolojik danışmanlık

. Sınıf öğretmenliği

. Turizm ve otel işletmeciliği


Paylaşarak Destek Ver!

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*